• Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Russian / По русски (CIS)
30. 05. 2020

Home

Vlastní šlechtění

Vlastní šlechtění hybridních odrůd znamená tvorbu mateřských a otcovských linií, testování jejich kombinační schopnosti, zkoušky výkonu nejlepších kombinací a  konečně přechod na udržovací šlechtění.
Tvorba linií je nejobtížnější část práce. Programy křížení a následného samoopylení jsou zaměřeny na spojení odolnosti s kvalitou a výnosem. Tato náročná ruční práce se dělá ve skleníku (a v určitých speciálních případech i na poli). V roce 2007 jsme vybudovali menší skleník (obr. 7, 8, 9, 9a) s kapacitou 150 - 300 rostlin, který je vybaven automatickou regulací teploty a mimo to i osvětlením (cca 15 klx), což umožňuje pěstování a opylování okurek i v zimním období. V kalendářním roce zde vypěstujeme a opylíme 2 x 300 + 150 = 750 rostlin. V omezeném rozsahu u nejcennějších materiálů také získáváme až 3 generace v jediném roce, což představuje úsporu až 2 let.

obr. 7 - Šlechtitelský skleník 4 x 21 m. Celkový pohled.obr. 8 - Rostliny okurek ve skleníku s osvětlením. Leden 2008.
obr. 9 - Uměle opylené plody ve skleníku. Únor 2008.obr. 9a - Sklizené uměle opylené plody ze skleníku.

Takto získané materiály se testují na odolnost k chorobám ve fytotronu (v současnosti především ZYMV), kde se uměle infikují desítky potomstev (celkově jde o tisíce rostlinek).  Odolnost k plísni okurkové se spolu s řadou dalších kvalitativních vlastností vybraných nejodolnějších „čísel“ dále hodnotí v polní školce (obr. 10, 11) (plocha téměř 2 ha, počet parcelek cca 900-1000).

obr. 10 - Školka okurek. V zadní části materiály vysoce odolné k plísni okurkové.obr. 11 - Školka okurek. Celkový pohled, v pozadí siloníky.

Teprve po několika letech této práce je možno vybrat některé nejlepší „linie“, vyrobit vzorky „hybridů“ a ve zkouškách výkonu (obr. 12) ověřit jejich vlastnosti (odolnost, jakost plodů, výnosnost aj.). Několik málo nejlepších hybridních kombinací se ještě ověřuje v různých oblastech jednak u zahrádkářů, jednak u větších pěstitelů. A konečně ten nejlepší hybrid se po několikaletém zkoušení může přihlásit k registraci.

obr. 12 - Rozsáhlé zkoušky výkonu.

Aktualizováno Pondělí, 09 Únor 2009 18:15
 

Copyright © 1991-2016, ING. B. HOLMAN, Bzenec (CZ). Všechna práva vyhrazena (All Rights Reserved).                WEB: Hynek Gajda