• Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Russian / По русски (CIS)
31. 05. 2020

Home

R&D + šlechtění

Zlepšení odolnosti k chorobám věnujeme přednostní pozornost. Především jde o plíseň okurkovou (obr. 1), která je dnes snad nejdůležitější chorobou okurek, a to nejen v Evropě. V posledních několika letech jsme se zaměřili také na virozu ZYMV (obr. 2), která působí zvláště v jižních oblastech velké škody na tykvích i okurkách.

obr. 1 - Plíseň okurková. Vlevo materiál náchylný, vpravo odolný.obr. 2 - Virová mozaika ZYMV. Vlevo materiál odolný, vpravo náchylný.

Zatím co odolnost k plísni okurkové lze u nás hodnotit i v polních podmínkách, u ZYMV a jiných chorob to prakticky možné není. Proto jsme v roce 2004 zřídili speciální zařízení fytotron (obr. 3) - klimatizovaný prostor 4 x 7 m s umělým osvětlením cca 25 klx, kde můžeme zkoušet odolnost mladých rostlin okurek za přesně udržovaných teplotních (a i vlhkostních) podmínek 5 - 30 0C. Toto rozmezí umožňuje testy nejen na odolnost k chorobám, ale i k chladu.
 Nutným zázemím fytotronu je také malá fytopatologická laboratoř (obr. 4) a menší technické prostory k udržování používaných patogenů.

obr. 3 - Fytotron. Vnitřní zařízení.obr. 4 - Laboratoř. Vnitřní zařízení.

S využitím těchto technických zařízení jsme v oblasti výzkumu rozsáhlými screeningovými testy už získali řadu velmi odolných výchozích materiálů (obr. 5 a 6). Několik programů šlechtění je nyní dlouhodobě zaměřeno na získání nových odrůd, které budou mít nejen vysoký výnos velmi kvalitních plodů, ale také výrazně zvýšenou odolnost k chorobám - jmenovitě ZYMV, CMV a plísni okurkové. To je samozřejmě úkol trvalý.

obr. 5 - Fytotron. Rostliny okurek testované na odolnost k viru ZYMV.obr. 6 - Uměle infikované rostliny okurek na odolnost k ZYMV. Vlevo materiál náchylný, vpravo odolný.

Aktualizováno Pondělí, 09 Únor 2009 18:17
 

Copyright © 1991-2016, ING. B. HOLMAN, Bzenec (CZ). Všechna práva vyhrazena (All Rights Reserved).                WEB: Hynek Gajda