• Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Russian / По русски (CIS)
27. 02. 2020

Home

Opadávání (usychání) samičích květů/malých okurek

 

Psalo nám pár zahrádkářů - pěstitelů okurek, že jim usychají květy neboli malé plůdky okurek. Většinou květy odpadávají, když nejsou opylené (hlavně ve skleníku/folníku, kde se málo větrá a nedostane se tam opylovač-včela, čmelák), ale při pěstování venku se to nestává. Nicméně jsou v ČR regiony, kde skutečně může být nedostatek včel i venku. V takových případech si pořizují na zahrádku většinou čmeláky, ale toto není tak běžné. Stačí se podívat odpoledne po zahrádce a pokud uvidíte na květech včely nebo čmeláky, tak je vše v pořádku. Pokud květy opadávají u porostu pěstovaného venku, tak by to mohlo být stresem z přechodu ze zimy do velkých veder nebo při nízkých nočních teplotách (pod 10°C). Toto ovšem postihuje především hladkoostné odrůdy nakladaček a hlavně partenokarpní. Rovněž to bývá suchem a nebo nedostatečnou výživou (především málo dusíku).

Co s tím dělat:

Pokud je to ve skleníku, tak se musí hodně větrat, aby se tam dostaly včely. Můžeme porost přihnojit ledkem (přiměřeně) a zálivku, pokud možno ke kořenům (ne na listy - omezení plísně). Ve většině případů to bude asi tím počasím, které je letos docela extrémní. Předpokládám, že to během pár dnů odezní a bude se sklízet. Chce to jen trochu času a dobrého počasí.

 

 

Ing. Jiří Holman, PhD.

Aktualizováno Pondělí, 08 Červenec 2013 12:08
 

Copyright © 1991-2016, ING. B. HOLMAN, Bzenec (CZ). Všechna práva vyhrazena (All Rights Reserved).                WEB: Hynek Gajda